همه چیز درباره گالوانیزه

پیدایش گالوانیزه

اولین بار یک روش برای پوشش آهن با غوطه‌ور کردن و فرو بردن آهن در مواد مذاب توسط ملوین دانشمند و شیمیدان فرانسوی کشف شد که پیشرفتی در زمینه اجسام فلزی به وجود آورد. دقیقا 50 سال بعد از این اتفاق دانشمند و شیمیدان دیگری بنام سورل روشی برای پوشش آهن با فلز  اختراع کرد این روش به این صورت است که ابتدا آهن با اسید سولفوریک تمیز میشد و در فلاست کلرید آمونیوم قرار گرفته و سپس در مواد مذاب فرو می‌رفت.

ورق گالوانیزه

به ورق روغنی یا ورق سرد ورق گالوانیزه گفته میشود که جنس رویه‌ی آن از روی تشکیل شده است. این عمل باعث میشود حتی اگر پوشش روی فلزات شکسته شود و از بین برود به هیچ‌وجه دچار زنگ‌زدگی نشود. برای درست‌کردن ورق گالوانیزه ابتدا بین فاصله‌ی آهن و روی یک پیلی الکتروشیمیایی تشکیل میشود و در این عملیات روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار میرود. روی پتانسیل اکسید بیشتری دارد به این دلیل که از آهن فلزی فعال‌تر و دارای پتانسیل کمتری می‌باشد. عملیات زنگ‌زدن آهن فقط در صورت وجود آب و اکسیژن صورت میگیرد با استفاده از این روش زنگ‌زدن اجسام آهنی خیلی کمتر اتفاق می افتد.

روش های گالوانیزه

زنگ‌زدن آهن به شکل حباب‌هایی در سطح فلز است که بیشتر در مناطقی که آب و اکسیژن باشد اتفاق می افتد با افزایش رطوبت تاثیر این حبابها در زنگ‌زدگی بیشتر میشود و تا زمانی که لایه بیرونی این حبابها میترکد اثر زنگ زدی تازه پیدا میشود و نیاز به ترمیم دارد. گالوانیزه فرآیندی است که از تشکیل یکسری لایه های آلیاژی روی و آهن در اندازه‌های مولکولی ایجاد میشود که این لایه بصورت متالوژیکی به سطح ورق میچسبد و مانع از زنگ‌زدن آهن و فلزات میشود و از آنها محافظت میکند.

عملیات گالوانیزه

  • آبکاری روی (روش الکتروشیمیایی)
  • پوشش گرمایی روی (سوختن از روش گرما)
  • پوشش با رنگ‌های غنی از روی
  • پوشش مکانیکی روی (روش گرمایش پودر روی)
  • گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم

قطعات فلزی پس از آنکه در مذاب روی فرو میروند عملیات گالوانیزه گرم انجام میشود. این قطعات از پوشش خالص آلیاژ روی و آهن به وجود آمده‌اند و با پیوند‌های فلزی و فلز پایه آهن به هم متصل میشوند. عمل گالوانیزه گرم به دو صورت گالوانیزه خشک و گالوانیزه تر انجام میشود. در عمل گالوانیزه تر مخلوط‌کردن کلرید و آمونیاک روی سطح مذاب پاشیده میشود و این قطعات در هنگام آماده‌سازی به محلول کلرید آمونیاک آغشته می‌شوند.

نکات حائز اهمیتی در زمنیه گالوانیزه گرم

  • طراحی باید به نحوی انجام شود که تمام قسمت ها بسته نباشد و راهی برای خروج هوا قرار داشته باشد
  • قبل از آماده سازی سطح را به خوبی تمیز نماییم و هیچ آلودگی باقی نذارییم
  • طراحی باید به گونه‌ای باشد که در هنگام مراحل آماده سازی محلول‌های شست‌وشو و مذاب روی در تمام نواحی قطعه جریان داشته باشد
  • در ابتدا و در انجام فرآیند ساخت سازه‌ها با گالوانیزه هماهنگی لازم را داشته باشد

در حال حاضر شرکت بام تایل یکی از مطرح‌ترین شرکت‌ها در زمینه  فروش و اجرا انواع مصالح ساختمانی مناسب جهت استفاده در سقف شیبدار  با بهترین و باکیفیت‌ترین متریال است. برخی از چشم‌اندازهای این مجموعه شامل: تامین نیازهای مشتریان و پیشی گرفتن از نیازهای آن‌ها، ارائه و معرفی جدیدترین مدل‌ها و نوآوری‌ها در تولید، به‌کارگیری کارکنان ماهر، دستیابی به کیفیت برتر در ارائه محصول، به دست آوردن اطمینان و اعتماد مشتری، ارائه قیمت‌های منصفانه، همکاری شفاف و ماندگار با مشتریان با در نظر گرفتن اصل احترام، تعامل بر پایه توزیع منصفانه منافع در جهت سود طرفین و پایبندی بر اصول پذیرفته شده و عرف بازرگانی است.

منتشرشده در مقالات

ویلا بام با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در زمینه تولید سقف های شیب دار و ملزومات تخصصی ویلا با خدمات ذیل آماده همکاری با شما عزیزان می باشد

آمار بازدید سایت

بازدید امروز24
بازدید دیروز32
بازدید هفته207
بازدید ماه169
بازدید کل22426

تماس با ما