مناسب‌ترین پوشش سقف ساختمان (بخش پنجم)

در چهارمین بخش از این مقاله به انواع سقف‌های شیبدار اشاره کردیم و دو نوع از آن‌ها شامل: سقف شیبدار چوبی و سنگی را مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مقاله نیز به بررسی سایر متریال‌های مورد استفاده در سقف شیبدار اشاره خواهیم کرد.

  • سقف شیبدار شینگل

یکی از انواع سقف‌های شیبدار که در دنیا طرفداران زیادی دارد و در کشور خودمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، سقف شیبدار شینگل است چراکه دارای تنوع بسیار بالایی در طرح و مدل است. یکی دیگر از دلایلی که موجب شده است تا از این نوع سقف شیبدار استفاده گسترده‌ای بشود، هزینه مقرون‌به‌صرفه آن است. حتی نصب آن خیلی آسان و سریع صورت می‌گیرد. سقف شیبدار شینگل در برابر تمامی شرایط جوی از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشد و دارای طول عمر بیشتری نسبت به سایر سقف‌های شیبدار است.

  • سقف شیبدار تایل

منظور از سقف شیبدار تایلی، استفاده از متریال سفال است. متریال سفال در کنار زیبایی چشم‌نوازی که به نمای ساختمان می‌دهد دارای معایب زیادی می‌باشد برای مثال دارای وزن زیادی است از این‌رو نصب آن کار دشواری است و به نیروهای متخصص نیاز دارد، از طرفی درصورت وارد شدن ضربه به آن دچار شکستگی می‌شود و همچنین شرایطی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند که آن‌ها باعث پوسیده شدن این سقف می‌شوند. بنابراین با وجود تمامی معایبی که تایل سفالی دارد، به‌جای آن از تایل طرح سفال استفاده می‌کنند که از دور مشابه سفال واقعی است اما در اصل طرح سفال است اما هیچ یک از معایب ورق‌های سفالی واقعی را ندارد به‌گونه‌ای که وزن آن سبک است  و به هیچ‌وجه هم دچار شکستگی نمی‌شود.

  • سقف شیبدار فلری

در سقف شیبدار فلزی از ورق‌های آلومینیوم، روی و استیل استفاده می‌شود. این نوع متریال دارای مزیت‌های زیادی می‌باشد برای مثال از وزن بسیار سبکی بهره‌مند است از این‌رو نصب آن نیز با سرعت بالا و به راحتی انجام می‌گیرد. اما یکی از معایبی که این نوع از سقف‌های شیبدار دارند این است که در برابر تابش آفتاب به صورت طولانی مدت دچار تغییر شکل می‌شوند.

  • سقف شیبدار ترکیبی

و اما آخرین نوع از سقف‌های شیبدار، سقف‌های شیبدار ترکیبی هستند درواقع به سایر متریال‌هایی که از این 5 دسته‌ای که در این مقاله و مقالات قبلی به آن‌ها اشاره کردیم خارج هستند مانند متریال‌های پلاستیکی، پلیمری، لاستیکی و ... سقف‌های شیبدار ترکیبی می‌گویند. اما بهترین ویژگی که این نوع سقف‌های شیبدار دارند نیز وزن سبک آن‌هاست.

در حال حاضر شرکت ویلا بام یکی از مطرح‌ترین شرکت‌ها در زمینه  فروش و اجرا انواع متریال‌های سقف‌های ساختمانی با بهترین کیفیت است. برخی از چشم‌اندازهای این مجموعه شامل: تامین نیازهای مشتریان و پیشی گرفتن از نیازهای آن‌ها، ارائه و معرفی جدیدترین مدل‌ها و نوآوری‌ها در تولید، به‌کارگیری کارکنان ماهر، دستیابی به کیفیت برتر در ارائه محصول، به دست آوردن اطمینان و اعتماد مشتری، ارائه قیمت‌های منصفانه، همکاری شفاف و ماندگار با مشتریان با در نظر گرفتن اصل احترام، تعامل بر پایه توزیع منصفانه منافع در جهت سود طرفین و پایبندی بر اصول پذیرفته شده و عرف بازرگانی است.

منتشرشده در مقالات

همه چیز راجب سقف شیبدار شینگل

سقف‌هایی هستند که شیب آن‌ها حداقل 15 درجه میباشد به این نوع سقف‌های، سقف شیبدار گفته میشود. و هرچقدر میزان این شیب افزایش یابد زیبایی سقف و نمای بنا بیشتر میشود اما باید با این نکته توجه کرد که میزان بیشترین شیب باید حداکثر 70 درجه باشد. سقف‌های شیب‌دار از انواع مختلفی تشکیل میشوند.

  1. سقف شیبدار روف تایل (بتنی یا سفالی)
  2. شینگل
  3. دکرا
  4. فورتیزا

سقف شیبدار شینگل چیست ؟

ساختار سقف شیبدار شینگل از مجموعه مصالحی با اشکال مستطیلی و تخت تشکلیل شده که معمولا روی سقف از پایین به سمت بالا چیده میشوند. اما جنس و نوع سقف‌های شینگل با انواع سقف‌هایی دیگر متفاوت است و از جنس ورقه سنگ، چوب، فلز،  پلاستیک، سیمان الیافی و مصالح کامپوزیتی مثل شینگل آسفالتی تشکیل شده است.

تا امروز تمام مدل های سقف شیبدار بصورت تایل (سفالی و بتنی) ساخته میشد اما با به بازار آمدن سقف‌های شیبدار شینگل رقابت شدیدی بین این دو به‌جود آمد. پوشش شینگل برای سقف‌هایی با شیب 30 درصدی بیشتر استفاده میشود اما از میان نوع سقف‌های شینگل آسفالتی بیشتر کاربرد دارد که در ادامه این نوع سقف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کاربرد سقف شینگل

اولین بار سقف شیب‌دار با پوشش آسفالتی در سال 1901 در کشور آمریکا توسط متخصصان و کارشناسان آمریکایی طراحی و اجرا شد. اما امروزه این محصول گسترش زیادی پیدا کرده و اکثر کشورهای جهان از این نوع سقف شیبدار استفاده میکنند. در ابتدا مواد و مصالح تشکیل دهنده سقف شیبدار شینگل ارگانیک بود و از کتان به عنوان ماده افزودنی جهت اشباع آسفالت و مهم ترین شاخصه افزودن خاصیت ضد آب استفاده می‌شد. اما از سال 1920 به بعد به دلیل گران شدن کتان از سایر مواد و مصالح ارگانیک جایگزین مثل چوب و کاغذ مانیل برای ماده افزودنی به آسفالت استفاده می‌شود.

اما اداره ملی استاندارد آمریکا در سال 1950 دو نمونه آسفالت کامپوزیت را مورد آزمایش قرار داد و به این نتیجه رسید که این مواد ترکیبی تاثیر لازم بر عملکرد آسفالت را ندارند و همچنین فایبرگلاس هم مورد آزمایش قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که این ماده افزودنی که به آسفالت اضافه شده است آن را در برابر یخبندان مقاوم نگه نمیدارد.

انواع شینگل آسفالتی

استفاده از مواد طبیعی یا ارگانیک یا فایبرگلاس دو شاخصه‌ی مهم برای تولید آسفالت شینگل است. برای استحکام بیشتر این نوع آسفالت‌ها از نوعی قیر مرغوب که از ترکیب فایبرگلاس و مواد طبیعی ارگانیک مثل چوب و الیاف طبیعی استفاده میشود که سطح رویی آن با سنگ‌ریزه و رنگ طبیعی پوشیده شده است. این نوع پوشش سنگ بیشتر در آب و هوای مرطوب استفاده میشود ولی در برخی موارد به شینگل آسفالتی افزودنی مس اضافه میشود که برای جلوگیری از رشد خزه یا جلبک کاربرد دارد. برای مقاوم‌سازی این نوع سقف‌ها در برابر باد شدید و ریزش سنگ از آهک استفاده میشود زیرا بتن دارای خاصیت طول عمر بیشتر و مقاومت بیشتر در برابر شرایط آب و هوایی می‌باشد.

در حال حاضر شرکت بام تایل یکی از مطرح‌ترین شرکت‌ها در زمینه  فروش و اجرا انواع مصالح ساختمانی مناسب جهت استفاده در سقف شیبدار  با بهترین و باکیفیت‌ترین متریال است. برخی از چشم‌اندازهای این مجموعه شامل: تامین نیازهای مشتریان و پیشی گرفتن از نیازهای آن‌ها، ارائه و معرفی جدیدترین مدل‌ها و نوآوری‌ها در تولید، به‌کارگیری کارکنان ماهر، دستیابی به کیفیت برتر در ارائه محصول، به دست آوردن اطمینان و اعتماد مشتری، ارائه قیمت‌های منصفانه، همکاری شفاف و ماندگار با مشتریان با در نظر گرفتن اصل احترام، تعامل بر پایه توزیع منصفانه منافع در جهت سود طرفین و پایبندی بر اصول پذیرفته شده و عرف بازرگانی است.

منتشرشده در مقالات

ویلا بام با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در زمینه تولید سقف های شیب دار و ملزومات تخصصی ویلا با خدمات ذیل آماده همکاری با شما عزیزان می باشد

آمار بازدید سایت

بازدید امروز30
بازدید دیروز32
بازدید هفته213
بازدید ماه175
بازدید کل22432

تماس با ما